środa, 12 sierpnia 2015

Jak zwiększyć energię i odporność na stres?


Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia, jeśli jednak trwa zbyt długo, prowadzi do wielu chorób, odbiera energię do życia, utrudnia utrzymanie prawidłowej wagi ciała i prowadzenie satysfakcjonującego życia. Co zatem zrobić, by obniżyć poziom stresu?

Pojęcie „stres” stało się w ostatnich latach bardzo popularne, jednak termin ten jest wciąż niejednoznaczny. Samo pojęcie wywodzi się m.in. z prac fizjologa W.Cannona, który używał pojęcia „stres”, opisując reakcję „walki lub ucieczki”, uruchamianą celem przywrócenia naruszonej równowagi organizmu w wyniku działania zaburzających bodźców.

Stres jest powiązany z wydarzeniami traumatycznymi, ale i z sytuacjami codziennymi. Dla większości ludzi jest on zjawiskiem negatywnym, obniżającym efektywności i komfort działania. Również badania podkreślają rolę stresu jako czynnika wpływającego na pogorszenie sprawności działania i traktują go jako jedną z przyczyn zaburzeń zdrowia.

Długotrwały stres negatywnie wpływa na organizm, sprawia, że przysadka, nadnercza, trzustka i wątroba produkują hormony działające na cukier we krwi. Dochodzi do zachwiania równowagi, obniżają się poziomy hormonów nadnerczy kontrolujących procesy starzenia, organizm nie potrafi powstrzymać spadku energii. Rezultatem tych procesów jest m.in. utrata koncentracji, nerwowość, bóle głowy. Wiele osób próbując przywrócić sobie energię sięga po środki stymulujące, a tymczasem wystarczą węglowodany zawarte w owocach, produktach pełnoziarnistych, fasoli, soczewicy, orzechach i ziarnach.

2 komentarze:

  1. Trening siłowy przeciwdziała depresji, a nawet ruch w ogóle. Proponuję też multum surowych warzyw i witaminę D.

    OdpowiedzUsuń