środa, 26 sierpnia 2015

Jak usprawnić pamięć i inteligencję?


Większość ludzi jest przekonana, że inteligencja jest wrodzona, że w żaden sposób nie można podwyższyć jej poziomu. Wierzymy również, że wraz z upływem lat nasza pamięć ma prawo zawodzić i nie robimy nic, aby temu procesowi zapobiegać. Czy te przekonania rzeczywiście są prawdziwe?

Układ nerwowy człowieka złożony jest z sieci neuronów, tj. komórek zdolnych do tworzenia połączeń nerwowych. Zarówno budowa, działanie mózgu, jak i sprawność neuroprzekaźników (specjalne związki chemiczne powstające w układzie nerwowym) jest uzależniona od tego, jak wygląda nasza dieta. Istotne dla rozwoju mózgu są kwasy tłuszczowe i fosfolipidy, wchodzące w skład błon komórek nerwowych. Niższy poziom inteligencji jest powiązany z niskim poziomem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Substancjami, które usprawniają pracę mózgu, są również pewne związki, pochodne od aminokwasu znajdującego się w owocach i warzywach. Podstawowym efektem ich działania jest usprawnienie pracy mózgu, zwiększenie koncentracji, zwiększenie zdolności uczenia się. Wpływają one również na przepływ informacji, pomiędzy prawą a lewą półkulą mózgu. Istnieją również związki znacząco obniżające sprawność umysłu, tj.: alkohol czy metale ciężkie gromadzące się w mózgu.

W trosce o wydajność mózgu warto stosować następujące zasady: ograniczenie spożycia używek, cukru i oczyszczonych węglowodanów; unikanie przebywania w zatrutym środowisku, rezygnacja z papierosów; właściwa dieta; odpowiednie ilości składników mineralnych i witamin, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych; zażywanie ruchu na świeżym powietrzu.

3 komentarze:

  1. Prawda, przekonałam się na własnej skórze, kiedy poziom tkanki tłuszczowej spadł u mnie do niebezpiecznie niskiego poziomu, moja pamięć i koncentracja wtedy to był koszmar. Teraz już jest o wiele lepiej :)

    OdpowiedzUsuń