środa, 16 września 2015

Zapobieganie problemom wieku starczego


Najlepszą gwarancją uniknięcia chorób wieku starczego, jest wczesne im zapobieganie. Nie istnieje uniwersalna recepta na długowieczność, ale sekret dobrego zdrowia tkwi w połączeniu optymizmu, diety oraz aktywności fizycznej i umysłowej.

Z wiekiem pogarsza się szczególnie wytwarzanie kwasu żołądkowego oraz enzymów. Jest to uzależnione od poziomu cynku w organizmie, dlatego należy zadbać, by ilość tego pierwiastka była prawidłowa. Niedobór kwasu i enzymów żołądkowych prowadzi najczęściej do złego wchłaniania składników odżywczych, dlatego po ukończeniu 60. roku życia warto przyjmować dodatkowo preparaty enzymów trawiennych. Z wiekiem pojawiają się również zapalenia i bóle stawów, spowodowane min. niedostateczną ilością płynu maziowego, niewydolnością układu odpornościowego, złą dietą. Warto wzbogacić dietę o składniki mineralne pochodzące z ziaren, orzechów i warzyw korzeniowych, zaś w przypadku zapalenia stawów – dodatkowo zbadać się pod kątem alergii pokarmowych. Korzystnie działa przyjmowanie niezbędnych olejów Omega 6 i oleju z nasion lnu bądź oleju rybnego. Z kolei bóle mięśniowe, objawiające się poranną sztywnością mięśni pojawiają się wówczas, kiedy systemy odtruwające w organizmie nie funkcjonują prawidłowo. Bóle te mają charakter zapalny, dlatego zazwyczaj pomagają w ich zwalczaniu przeciwutleniacze oraz odtruwanie wątroby.

Ze starzeniem się związany jest niski poziom przeciwutleniaczy oraz wysoki niektórych metali (np. glinu). Przyczyniają się do tego zatkane naczynia krwionośne, czemu pomagają zapobiegać m.in. witaminy C i E.

4 komentarze:

  1. Ludzie nie postrzegają warzyw i owoców jako żywnośći, tylko jako dodatek do zywności. I że sztanga może zaszkodzić, dla zdrowia tylko spacery. Tak to wygląda. Brak słów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osoby starsze są chętne do zmian nawyków żywieniowych, do wzbogacania swojego menu, wystarczy je tylko uświadamiać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie chodzi przecież o aktywność fizyczną także "za młodu"... Jednak mam wrażnienie, że nie wiem, nawet gry świetlicowe, nawet gry w szachy pozwalają na rozwój umysły i przez to "lepszą" starość... :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Istotnie, niebywale ważna jest zmiana mentalności ludzi.

    OdpowiedzUsuń