środa, 7 października 2015

Jak pozbyć się zaparć?


Wstydliwym problemem, który dotyczy wielu osób, są zaparcia. Zwykle towarzyszy im ból brzucha i wzdęcia, a – jeśli się powtarzają – mogą doprowadzić do fizycznego zablokowania i rozdęcia jelit. Co zatem zrobić, by usprawnić pracę jelit?
Norma wypróżnień to od 2 razy dziennie do 5, a nawet 7 razy w tygodniu. O ile kilkudniowe odstępstwo od tej normy nie powinno niepokoić, to już wypróżnienie następujące rzadziej niż 3 razy w tygodniu pozwala mówić o zaparciu. Najczęstszą przyczyną zaparć jest twarda konsystencja mas kałowych. Produkty naturalne zachowują w przewodzie pokarmowym miękką konsystencję, ponieważ zawierają błonnik wchłaniający wodę i dzięki temu pęcznieją. Właściwości zapierające mają natomiast: mięso, sery twarde, jaja, oczyszczone zboża oraz pszenica. W zależności od przyczyny zaparć, możemy podzielić je na zaparcia nawykowe, których przyczyna tkwi w naszej psychice i nieregularnym trybie życia; zaparcia czynnościowe, powiązane z zaburzeniami funkcji jelit oraz zaparcia spowodowane różnymi chorobami przewodu pokarmowego.

Usprawnianie trawienia i likwidacja zaparć to podstawa dobrego zdrowia. Wzrasta bowiem poziom energii, skóra staje się miękka, a zapach wydzielany przez ciało - mniej intensywny. Leniwe jelita można skłonić do pracy stosując łagodne, naturalne środki przeczyszczające, należy jednak pamiętać, że nie leczą one samej dolegliwości, a tylko łagodzą objawy. Konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych: włączenie do diety pełnoziarnistego pieczywa, warzyw i owoców, kasz, kefirów i jogurtów, a unikanie słodyczy, jajek, białego ryżu, dużej ilości mięsa i ziemniaków.

2 komentarze: