środa, 14 października 2015

Nie daj się menopauzie


Większości kobiet menopauza kojarzy się z końcem pewnego okresu w ich życiu, a nawet … końcem ich kobiecości. Jest to czas gwałtownych przemian zachodzących w organizmie, szczególnie przemian hormonalnych, który pociąga za sobą szereg uciążliwych objawów. Czy można jednak pozbyć się tych dolegliwości?

Menopauza jest ostatnią miesiączką w życiu kobiety, zaś termin ten często używany jest wymiennie z przekwitaniem. Do typowych objawów menopauzy, poza nieregularnymi miesiączkami, a w końcu ich zaprzestaniem, należą: zmęczenie, depresja, przyrost masy ciała, osteoporoza, zmniejszenie popędu płciowego, suchość w pochwie i uderzenia gorąca.

Menopauzę poprzedza 6-letni okres przedmenopauzalny, w trakcie którego pojawiają się zaburzenia owulacji i nieprawidłowe miesiączki. Zmniejsza się wydzielanie progesteronu, zaś cykle ulegają wydłużeniu; często pojawiają się długie i obfite miesiączki.

Leczenie dolegliwości związanych z menopauzą odbywa się poprzez hormonalną terapię zastępczą, bądź terapię fitoestrogenową. Również odpowiednia dieta wpływa na złagodzenie dolegliwości – uderzenia fal gorąca może zmniejszyć uzupełnianie poziomu witaminy C, E i bioflawnoidów, pomocne jest również dostarczanie kwasów tłuszczowych, ponieważ pomagają one pośrednio kontrolować równowagę hormonalną. W tym celu warto również zażywać witaminę B6, cynk i magnez. Jednocześnie, należy zredukować ilość przyjmowanego cukru i środków pobudzających.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz